Tiedote: Kansanedustaja Aila Paloniemi (kesk.) Suomen Syöpäyhdistyksen valtuuskuntaan

Jyväskyläläinen kansanedustaja Aila Paloniemi (kesk.) on valittu Suomen Syöpäyhdistyksen valtuuskunnan jäseneksi kaudelle 2019 – 2022.

Suomen Syöpäyhdistys on yksi Suomen suurimmista potilas- ja kansanterveysjärjestöistä sekä valtakunnallinen asiantuntijajärjestö. Yhdistyksen työ on yhteiskunnallisesti vaikuttavaa ja asiantuntevaa. Suomen Syöpäyhdistys on osa Syöpäjärjestöjä.

Valtuuskunnan kokoonpano edustaa mahdollisimman monipuolista asiantuntemusta yhdistyksen toimialalla. Valtuuskunta valitsee Suomen Syöpäyhdistyksen hallituksen jäsenet. Suomen Syöpäyhdistyksen valtuuskuntaan kuuluu puheenjohtaja sekä 26 varsinaista jäsentä ja heidän henkilökohtaiset varajäsenensä. Valtuuskunnan puheenjohtajana toimii pankinjohtaja Riitta Pyhälä Helsingistä.

Lisätiedot: Aila Paloniemi, kansanedustaja (kesk.), p. 050- 511 3067

Popup Galleria

team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
Back to Top